مدرسه هوشمند ایرانی
مدرسه هوشمند - مدارس هوشمند - smartschool- مدرسه مجازی - آموزش مجازی -آموزش الکترونیکی -
نگارش در تاريخ پنجشنبه بیست و سوم دی ۱۳۸۹ توسط سید مهدی طالقانی
 

گزارش زیر ، گزارشی از یک مدرسه هوشمند تازه تاسیس در سئول پایتخت کره جنوبی است :
بنا به دلایلی عکسبرداری از مدرسه و تهیه گزارش تصویری مقدور نشد و نیازمند پروسه اخذ مجوز بود که در فرصت کوتاه چنین کاری میسر نشد

مدارس هوشمند در شرق آسیا دارای شرایط زیر هستند :
1. وب سایت مدارس: یکی از مهمترین موارد در مدارس هوشمند ایجاد یک پرتال تحصیلی با سطوح دسترسی برای مدیر ، معلم ، والدین ، دانش آموزاست که کلیه موارد تحصیلی و پیگیری و غیره در پرتال مدرسه حتی به صورت لحظه ای نمایش داده می شود .

2. حضور دانش آموزان: حضور در بخش های مختلف مدرسه و کلاس های مختلف در مدارس هوشمند بوسیله ی اثر انگشت صورت میگیره ، برای ورود به مدرسه ، برای ورود به کلاس ، برای ورود به آزمایشگاه و در نهایت خروج از مدرسه .

------------------------------------------------

منبع:http://www.elb.ir/2010/09/blog-post.html

3. لوازم تحصیلی : شاید اولین چیزی که برای مدارس هوشمند به ذهن اتون برسه اینه که جایگزین کردن کتاب و کاغذ با موس و کیبورد اولین گام برای هوشمند شدن یک مدرسه است ، ولی مدارس هوشمند در شرق آسیا بهترین جایگزین را برای کتاب و دفتر استفاده از تبلت ها میدونند ، استفاده از تبلت ها بدلیل حفظ کردن شکل کتاب و خواندن و نوشتن مورد استفاده قرار میگیره .
این تبلت ها دارای یک سیستم عامل بوده که محتوای لازم و سطوح دسترسی لازم در کلاس به دانش آموز داده می شود .

از آنجائیکه بدلیل اینکه دانش آموز ممکن است هدف سارقین باشد و دانش آموز قادر به حفظ تبلت خود نباشد از اطلاعات دانش آموزان روزانه در مدرسه یک نسخه ی پشتیبان ( Back Up ) تهیه میگردد و با سرور اصلی هر کلاس Sync میگردد .

در مجموع تبلت بدلیل حفظ خط و همچنین نگه داشتن عادت نوشتن بهترین ابزار برای جایگزینی کتاب و دفتر است
البته این بخش در مدارس ایرانی جای خودش را به موس و کیبورد داده است

4. محتوا: یکی از مهمترین بخش های یک مدرسه هوشمند بخش محتوا یا بانک محتوای دیجیتال است و دولت و وزارت مربوطه سرمایه گذاری بسیار عظیمی در ساخت محتوای Interactive و Interaction و ساخت بازی های مناسب سن دانش آموزان نموده است .
این بخش در مدارس هوشمند ایرانی هر مدرسه به طور مستقل ! به صورت انیمیشن یا پاورپوینت تهیه میگردد

5. تخته سیاه: در مدارس هوشمند تخته سیاه یا وایت برد جای خودش را به تخته های هوشمند و تاچ داده است ، استفاده از چنین تخته هایی با همان هدف حفظ برخی حالا کلاس سنتی برای فعالیت بیشتر دانش آموزان در نوشتن است
این بخش در مدارس هوشمند ایرانی جای خودش را به ویدئو پرژکتور داده !

6. کلاس : در کلاس های مدارس هوشمند کلاس همان ترکیب سنتی یعنی میز و صندلی را حفظ کرده است ، بر روی هم نیمکت یک کابل شبکه که به شبکه ی داخلی کلاس متصل میگردد وجود دارد و همچنین یک ورودی USB که برای Back Up گرفتن از اطلاعات وجود دارد . تخته های هوشمند ، ویدئو پرژکتور ( برای ارائه ها ) ، سرور مرکزی هر کلاس ، یک عدد Surface وجود دارد .
در مدارس ایرانی هر دانش آموز یک کامپیوتر شخصی دارد

7. معلم: در مدارس هوشمند معلم به مباحث اولیه فناوری اطلاعات ، نحوه ی تهیه محتوای الکترونیکی ، آشنایی با مجموعه نرم افزارهای آفیس ، اصول و روش های تدریس در کلاس های هوشمند ، آشنایی با محتوای تعاملی مسلط است .

8. نرم افزار: در بخش نرم افزار مدارس در ابتدای راه بودند ، ولی نرم افزارهای آموزش مربوط به دروس و هم چنین نرم افزارهایی که مشابه Powerpoint بودند در اختیار دانش آموز قرار داده شده بود تا برای ارائه های خود از این نرم افزار برای ایجاد اسلاید شو ها استفاده نماید .

امیدوارم بزودی سفری به مالزی داشته باشم تا در مورد مدارس هوشمند در مالزی که پیشگام مدارس هوشمند در جهان است نیز گزارشی تهیه کنم .

بهتر بود وزارت آموزش و پرورش ایران به جای کمیت به فکر کیفیت بود تا مدارس هوشمند ایرانی که بعد از نمونه های اولیه ایجاد شدن کیفیت لازم را داشتند ! متاسفانه مدارس هوشمند ایرانی هیچ شباهتی از لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری به مدارس هوشمند شرق آسیا ندارند و مدل های بسیار ناقصی از مدارس شرق آسیا هستند .

اسلایدر